Co poza Jeziorem Białym? Okuninka

Okuninka {opis: Wikipedia} w województwie lubelskim kojarzy się przede wszystkim z Jeziorem Białym i zlokalizowanymi na jego brzegu ośrodkami wypoczynkowymi. Oczywiście, jest to przede wszystkim miejsce, gdzie możemy popływać w jednym z najczystszych jezior w Polsce i zwiedzić jego okolice, w tym kilka innych, mniejszych jezior. Bardzo rozwinięta baza noclegowa sprawia, że nawet poza wodnymi szaleństwami jest tutaj co robić – od siłowni i zajęć z fitnessu począwszy, na paintballu, parku linowym, czy trasach rowerowych skończywszy. Jeśli chodzi bowiem o noclegi {lista: meteor}, Okuninka oferuje przede wszystkim ośrodki wczasowe, ale także pojedyncze domki dla całych grup. Łatwo zatem zapomnieć o całym świecie, bo każdy dzień można tutaj spędzać bardzo aktywnie i to od rana do późnego wieczora. Niemniej warto czasem oderwać się od wszystkich tych aktywności, by poznać historię tego regionu i zobaczyć najciekawsze jego zabytki.

W Okunince i jej okolicy znajdują się wspaniałe przykłady zabytkowej architektury sakralnej, zróżnicowanej do tego pod względem wyznaniowym. Wystarczy udać się do znajdującej się niedaleko Włodawy, by odnaleźć późnobarokowy kościół pod wezwaniem świętego Jana Jałmużnika, należący niegdyś do zakonu augustianów. Powstał pod koniec osiemnastego wieku, jest do dzisiaj miejscem kultu obrazu Matki Boskiej Orchowskiej. Będąc we Włodawie należy również odwiedzić jeden z najcenniejszych zabytków kultury judaizmu w Polsce, czyli Wielką Synagogę. Zbudowana została pod koniec osiemnastego wieku przez lokalną gminę żydowską, a także bardzo ważną polską magnaterię – rodzinę Czartoryskich. Ich fundacja zadecydowała o jej monumentalnym wyglądzie. Niestety, w czasie wojny podzieliła los innych synagog polskich i ostatecznie została splądrowana i zniszczona przez wojska niemieckie. Dzisiaj odremontowana, w jej wnętrzach znajdują się sale Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego. Niedaleko Wielkiej Synagogi natrafimy jeszcze na dziewiętnastowieczną prawosławną cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, której historia jest bardzo złożona. Początkowo kościół greckokatolicki, po wielu zmianach obecnie w rękach Cerkwi Prawosławnej, stanowi jeden z najlepszych przykładów architektury kościołów wschodniego obrządku w Polsce.

Spędzając czas nad jeziorem warto oderwać się na chwilę i poznać historię tych okolic. Okuninka oferuje bowiem nie tylko wspaniałą rozrywkę, ale także możliwość poznania innej kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>