Czas na odkrywanie tajemnic Polski: Góry Sowie

Góry Sowie to malownicze pasmo górskie wchodzące w skład Sudetów Środkowych, rozpościerające się na obszarze województwa dolnośląskiego i zajmujące powierzchnię 200 km2. Góry Sowie (wikipedia.org) sąsiadują między innymi z Górami Wałbrzyskimi, z Górami Bardzkimi oraz z Górami Kamiennymi. Lasy są skupiskiem dziewiczej przyrody, rozmaitych gatunków zwierząt – także tych drapieżnych. Góry Sowie to miłość od pierwszego wejrzenia, która sprawia, ze turyści pragną przyjeżdżać tutaj coraz częściej i na dłużej. Lokalna baza noclegowa (meteor-turystyka.pl) zasłynęła z rodzinnej wręcz gościnności. Góry Sowie to nieporównywalna z niczym innym jakość wypoczynku. 

Wielka Sowa jest najwyższym szczytem w Górach Sowich – wznosi się na wysokość 1015 m n.p.m. Koronę Wielkiej Sowy zdobi betonowa wieża, wysoka na 25 m. Wieża ta została zbudowana w pierwszej dekadzie XX wieku z inicjatywy Richarda Tamma, prezesa dzierżoniowskiego Towarzystwa Sowiogórskiego. Inwestycja kosztowała 20 000 marek. Wieża stanęła na części stoku, której właścicielem był hrabiego Ernst Julius von Seidlitz – Sandreczki z Bielawy. Patronem wieży miał być kanclerz Otto von Bismarck – we wnętrzu wieży stało jego popiersie. Wieża była pilnowana przez strażnika do lat 30-tych XX wieku. Wstęp do wieży był płatny. Wieża została odrestaurowana w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku. Ale Wielka Sowa to nie tylko wieża – to także stoki idealne do uprawiania białego szaleństwa. Narciarze mają do swej dyspozycji wyciąg oraz oświetlone trasy zjazdowe. Góra jest uznawana jako niezbadany element kompleksu Riese, wielkie dzieło Adolfa Hitlera o tajemniczym przeznaczeniu.

Adolf Hitler szykował dla siebie kwaterę w Zamku Książ w Wałbrzychu. W Górach Sowich rozpoczął jedną z największych budowli tamtych czasów – kompleks Riese, którego istnienie do tej pory wzbudza wiele emocji i uruchamia wyobraźnię odkrywców. Wizję Hitlera realizowali jeńcy wojenni i więźniowie, z przeważającą liczbą Żydów, którzy przetrwali likwidację getta w Łodzi – ludzie byli tak słabi, że było pewne, że hitlerowskie tajemnice zabiorą do grobów. Przypuszcza się, że Hitler chciał stworzyć ukrytą w skałach fabrykę broni jądrowej, co może mieć sens z powodu obecności złóż rudy uranu. Niestety, wiele wskazuje na to, że badanie kompleksu zajmie jeszcze wiele lat – być może w rozwiązywaniu zagadek II wojny światowej pomocna będzie technika, ale najistotniejsze będzie dojście do tego, co skrywał umysł Adolfa Hitlera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>