Jastarnia – zabytkowe i historyczne miejsca

Nasza ostatnia podróż to wycieczka do nadbałtyckiego Niechorza (www.teatrwoknie.pl). Zostajemy w klimatach ciepłych wakacyjnych chwil – zwiedzamy kolejną miejscowość nad Bałtykiem. Jastarnia położona jest w województwie pomorskim (wikipedia.org). Zobaczyć można tutaj wiele zabytków, przy których warto się zatrzymać.

Interesującym miejscem jest Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni. Wybudowany został z cegły w 1933 roku. Przed II wojną światową zostały wykonane 3 ołtarze, oraz konfesjonał i ławki. Dalsze wyposażenie świątyni nastąpiło dopiero w 1947 roku. Interesujące są witraże z 1954 roku, wykonane przez krakowskiego plastyka Adama Bunscha. Znajdują się one w prezbiterium, w nawie głównej i pod chórem. W kościele jest również kaplica poświęcona tysiącleciu chrztu Polski. Zobaczyć możemy tam obraz, pochodzący z XVI i XVII wieku, Matki Bożej Świętolipskiej. Drugim, cennym dziełem jest Trójca Święta z XVII wieku.

Miejscem wartym zobaczenia jest także Cmentarzowa Góra. Jest to niewielkie wzniesienie, w którym przez kilka stuleci byli chowani mieszkańcy jednej części miasta, a także ciała wyrzucone przez morze. Ostatni pochówek odbył się w XIX wieku w latach 70. Większa część góry została zniszczona podczas budowy ulicy Mickiewicza. Było to miejsce często niszczone przez wody. Dlatego tutejszy grabarz musiał po każdym sztormie zbierać kości i grzebać je ponownie.

Zauważyć można, że znajduje się tutaj szeroka baza noclegowa (meteor-turystyka.pl). Ciekawymi miejscami są domki letniskowe. Są to piętrowe budynki, komfortowo i przytulnie urządzone. Położone są na terenie bezpiecznym, dodatkowo ogrodzonym, tak więc wczasy rodzinne w Jastarni z pewnością zaliczymy do udanych, również pod kątem samego pobytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>