Moda na Bałtyk – Niechorze

Niechorze to wieś położona nad Morzem Bałtyckim, w województwie zachodniopomorskim, w gminie Rewal. Wieś leży na Wybrzeżu Trzebiatowskim. Prócz dostępu do Bałtyku jest także dostęp do jeziora Liwia Łuża – obszar akwenu stanowi Rezerwat Przyrody Jezioro Liwia Łuża (info o rezerwacie) i jest przede wszystkim ostoją dla ptaków. Na jeziorze znajduje się sporo wysp trzcinowych, na których gniazdują ptaki – jest to istny raj dla obserwatorów ptaków.

Początki turystyki w Niechorzu

Niechorze początkowo było osadą rybacką – obecnie można zwiedzić kompleks zabudowań gospodarskich, zwanych Zagrodą Chłopską, który pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Wieś przeszła przez metamorfozę z chwilą zbudowania latarni morskiej – latarnia ta stoi na klifach i z góry dominuje nad całą okolicą. Nocą rozświetla nabrzeże. Już w 1870 roku wieś była popularna wśród kuracjuszy, którzy przybywali tutaj w celu zażywania leczniczych kąpieli morskich. W dwudziestoleciu międzywojennym liczba przyjezdnych sięgała trzech tysięcy. Dawne niemieckie przewodniki turystyczne informowały o istnieniu w Niechorzu czterech hoteli, dziewiętnastu pensjonatów, które wspomagała dodatkowo pokaźna baza noclegowa. Dziś nocowanie w Niechorzu (info – Niechorze noclegi ➡meteor-turystyka.pl) to szansa na wypoczynek w miejscowości z bogatą tradycją turystyczną. Trzeba wiedzieć, że do zakończenia II wojny światowej wieś nazywała się Horst lub Ostseebad Horst – te nazwy pozwalają na wyszukiwanie w archiwach śladów dawnej świetności wsi.

Jak można spędzać czas w Niechorzu?

Sposób spędzania czasu nad Bałtykiem jest uzależniony od osobistych preferencji letników. Z pewnością pierwsze dni pobytu nad morzem sprowadzą się do przebywania na plaży, która tutaj jest bardzo przestrzenna i piaszczysta. Typowym zajęciem jest leżakowanie na plaży i korzystanie z kąpieli słonecznych, a także wodna zabawa wśród fal Bałtyku. Letnicy uwielbiają obserwować zachody słońca nad morzem – dlatego też teoretycznie na plaży można być od rana do nocy. Warto jednak decydować się na aktywne formy wypoczynku – chociażby w postaci wypraw rowerowych po okolicy czy wycieczek mających na celu zwiedzanie ciekawych miejsc. Fajną wycieczkę można sobie zafundować poprzez przejażdżkę Nadmorską Kolejką Wąskotorową, która zatrzymuje się w rożnych atrakcyjnych turystycznie miejscach. W samym Niechorzu trzeba odwiedzić Motylarnię, Muzeum Rybołówstwa oraz Park Miniatur Latarni Morskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>