Najpiękniejsze ulice Głównego Miasta w Gdańsku

W małych nadmorskich miejscowościach można znaleźć interesujące zabytkowe obiekty. Doskonałym przykładem na potwierdzenie naszych słów jest niedawno odwiedzona przez nas Jastarnia, która skrywa w sobie wiele ciekawych miejsc. Dzisiaj udajemy się do większego miasta. Kto z Was nie słyszał o pięknej starówce w Gdańsku?
Gdańsk to oczywiście miasto położone nad Morzem Bałtyckim. Jest to centrum kulturalne i naukowe województwa pomorskiego oraz jego stolica. Liczne zabytki architektury przyciągają wielu turystów, dla których przygotowana jest duża baza noclegowa i rozrywkowa. Warto już przed planowanym urlopem zarezerwować noclegi – .

Gdańsk zachwyci nie tylko miłośników architektury i historii. Jest to niesamowite miasto, gdzie można odbyć podróż w czasie i poczuć się jak dawny mieszczanin. Długi Targ to reprezentacyjny plac Głównego Miasta. Od zachodu plac zamyka Ratusz i kamienica Schumannów, a od wschodu Zielona Brama. Ratusz Głównego Miasta to okazały budynek z 83-metrową wieżą, pochodzący z XIV wieku. Zielona Brama zbudowana w 1568 roku posiada trzy kondygnacje i reprezentuje styl manieryzmu niderlandzkiego. Na placu znajduje się Dwór Artusa, powstały w pierwszej połowie XIV wieku. Był miejscem spotkań bogatych mieszczan i kupców. Przed dworem znajduje się słynna Fontanna Neptuna otoczona kamiennym basenem i późnobarokowa kratą.Są tam też majestatyczne, barokowe kamienice patrycjuszowskie. Wśród zabudowy wyróżnia się Złota Kamienica, wzniesiona w 1609 przez Abrahama van der Blocke’a i Jana Voigta dla Jana Speymanna. Zachowała ona oryginalna fasadę z dekoracją rzeźbiarską.

Ulica Długa jest przedłużeniem Długiego Targu, wraz z którym tworzy Królewską Drogę. Znajduje się tu Dom Ferberów – kamienica zbudowana w 1560 roku w stylu renesansowym. Budowla udekorowana fryzem z motywami niderlandzkimi posiadała niegdyś drzwi wejściowe z figurami Adama i Ewy, które zostały zdemontowane, gdyż mieszkańcy wierzyli, iż przynoszą pecha. Na ulicy znajduje się również słynny Dom Uphagena, Kamienica Czirenbergów, Lwi Zamek oraz wiele innych zabytkowych budowli.

Ulica Mariacka rozpoczyna swój bieg przy Bazylice Mariackiej, a kończy się przy Bramie Mariackiej. Bazylika jest największym kościołem na świecie zbudowanym z cegły. Brama została zbudowana w XV wieku w stylu późnogotyckim. Ulica ta jest jedną z najbardziej urokliwych ulic Głównego Miasta. Znajdują się na niej zabytkowe budynki z charakterystycznymi przedprożami. Niezwykły klimat tworzą liczne galerie z pięknymi wyrobami z bursztynu. Można tu zakupić od pierścionka z bursztynem do dużego modelu bursztynowego statku.

3 komentarzy

  1. Królewska Droga to moim zdaniem obowiązkowe miejsce zwiedzania, jedno z ładniejszych miejsca do spacerów w Gdańsku

  2. @Berenika a ja z całego Trójmiasta chyba najbardziej pokochałam Gdańsk, to miasto jest dla mnie po prostu idealne :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>